خدمات حسابرسی

امروزه با توجه به اهمیت حسابرسی شرکت های زیادی جهت انجام خدمات حسابرسی سازمان ها از جمله موسسه تراز آذین اروند تاسیس شده اند که در این شرکت ها کلیه خدمات حسابرسی و خدمات مالیاتی شرکت ها با استفاده از نیروهای مجرب انجام می پذیرد که با توجه به اهمیت حسابرسی همه مدیران ارشد نیاز میبینند که از خدمات حسابرسی این شرکت ها که با استفاده از تیمی مجرب و با تجربه انجام می‌گیرد استفاده کنند.

ارائه خدمات حسابرسی

خدمات حسابرسی عملیاتی است که در آن کلیه فرآیندهای مالی و اسناد مربوط به آنها توسط تیمی مجرب مورد بازبینی و بررسی قرار می گیرد تا هر گونه مغایرت و خلاء ناشی از نقص مدارک عملکرد در این اسناد مشخص شود و تدابیری برای حل آن صورت پذیرد.

حسابرسی معمولا به ۲ صورت داخلی و خارجی صورت می‌گیرد که حسابرسی داخلی هر ۳ ماه یا ۶ ماه یک بار در هر شرکت و سازمان زیر نظر مدیران ارشد انجام می‌پذیرد، اما حسابرسی خارجی به دستور سازمان های نظارتی باید توسط کارشناسان حسابرسی انجام گیرد که مهمترین هدف این حسابرسی، بررسی عملکرد مالی شرکت ها و ارائه گزارشات لازم به ارگان ها و بانک های مربوطه میباشد. در حال حاضر شرکت های زیادی خدمات حسابرسی را به بهترین نحو انجام می دهند زیرا در این شرکت‌ها یک تیم مجرب و حرفه ای وجود دارد که این عملیات را زیر نظر دارند.

خدمات حسابرسی مالی

یکی از انواع خدمات حسابرسی، مشاوره حسابرسی صورت های مالی می باشد که در اینجا لازم است ابتدا با انواع صورت های مالی آشنا شوید. توجه داشته باشید که این موارد شامل انواع ترازنامه، صورت سود و زیان جامع، صورت وجوه نقد و صورت سود و زیان می شود. حسابرسی صورت های مالی به این منظور انجام می گیرد که اطمینان کامل به دست آید که همه اسناد مربوط به صورت های مالی دقیقا با استانداردهای آن تطابق داشته است.

مواردی که خدمات حسابرسی به صورت مشاور حسابرسی صورت های مالی باید بررسی شود شامل ارزیابی، نحوه ارائه، کامل بودن، مشخص کردن کلیه اهداف حسابرسی و اقلام مندرج در صورتهای مالی می باشد. در واقع هدف اصلی از این نوع حسابرسی ارزش و اعتبار دهی به صورتهای مالی می باشد.

خدمات حسابرسی مالیاتی

یکی از مهمترین موارد که در هر شرکت و سازمانی به آن پرداخته می‌شود، پرداخت مالیات می باشد که این امر در هر کسب و کاری جایگاه ویژه  و خاص خود را دارد. با توجه به این اهمیت استفاده از خدمات حسابرسی مالیاتی می‌تواند به شرکت ها جهت ارائه مدارک کافی و ثبت و نگهداری آنها کمک کند. مهمترین خدمات حسابرسی مالیاتی شامل تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی، تسویه حساب و بخشودگی های مالیاتی، قانون امکان افشای داوطلبانه، تعیین نماینده قانونی، ارائه گزارشات فصلی و ارائه اسناد مالیات بر ارزش افزوده می شود. داشتن دانش لازم جهت حمایت از مشتریان می‌تواند شرکت ها و سازمان ها را در رسیدن به اهداف خود یاری کند.

خدمات حسابرسی عملیاتی

خدمات حسابرسی عملیاتی از جمله مهمترین انواع خدمات حسابرسی است که جهت کارایی، اثربخشی و صرفه اقتصادی انجام می شود. با توجه به اینکه حسابرسی عملیاتی برای اثربخشی فعالیت های قسمت های مختلف انجام می‌گیرد و اهداف مهمی از جمله حسابرسی عملیاتی با هدف کارایی، حسابرسی عملیاتی با هدف توجیه اقتصادی و به صرفه بودن و حسابرسی عملیاتی با هدف اثربخشی و اجرای برنامه می باشد.

لازم است که خدمات حسابرسی توسط افراد مجرب انجام گیرد. علاوه بر این  نتایج و گزارشات حسابرسی عملیاتی در تصمیمات مدیریتی نقش بسیار مهمی دارد زیرا مدیران که امر تصمیم گیری را بر عهده دارند، از طریق نتایج همین حسابرسی نسبت به عملکرد مالی شرکت خود تصمیم گیری می کند و نتایج این حسابرسی می توانند موجب تغییر استراتژی های مالی شرکت شود. در نتیجه لازم است که حسابرسی عملیاتی با دقت و تخصص ویژه ای توسط تیمی با تجربه انجام پذیرد.

خدمات حسابرسی داخلی

در هر شرکت و سازمانی لازم است که حسابرسی به ۲ صورت داخلی و خارجی انجام گیرد که در روش داخلی این عملیات توسط کارشناسان خود شرکت صورت می پذیرد و سیستم مالی شرکت در جهت اثر بخش بودن  و کیفیت، مورد بررسی قرار میگیرد. در حسابرسی داخلی مهمترین هدف ارزیابی، به صرفه بودن واحدهای مختلف سازمان ها می باشد و همچنین کارایی آنها نیز مورد بررسی قرار می گیرد. توجه داشته باشید که حسابرس داخلی باید کاملا اختیار عمل داشته باشد و تمامی اسناد مالی شرکت در دسترس وی باشد تا بتواند گزارش بررسی های خود را ارائه کند. کمک گرفتن از شرکت هایی که ارائه خدمات حسابرسی داخلی را بر عهده دارند می‌توانند به هر سازمان جهت رشد و ترقی کمک کند.

هزینه خدمات حسابرسی

هزینه حسابرسی در هر سالی با توجه به موارد مختلفی مشخص می شود اما معمولا حق الزحمه خدمات حسابرسی شامل هزینه ساعت کار مستقیم حسابرسان طبق بودجه ساعتی برآورد می گردد و هزینه سربار نیز قابل تخصیص  می باشد. طبق آیین نامه ای که در سال ۱۳۹۷ جهت تعیین حق الزحمه خدمات حسابرسی جامعه حسابداران رسمی ایران محاسبه شده است حق الزحمه کمک حسابرس تقریبا نصف حق الزحمه حسابرس میباشد و حسابرس ارشد نیز باید دو برابر حق الزحمه حسابرس پول دریافت کنند.

اگر بخواهیم از حسابرسی که کمترین حق الزحمه را دریافت می کند شروع کنیم و به حسابرسی برسیم که بیشترین حق الزحمه را دریافت می کند اینگونه می توانیم  این موارد را لیست کنیم:

  • کمک حسابرس
  • حسابرس
  • حسابرس ارشد
  • سرپرست حسابرسی
  • سرپرست ارشد حسابرسی
  • مدیریت حسابرسی
  • شریک حسابرسی

توجه داشته باشید که برای هر کار حسابرسی باید فرم برآورد بودجه ساعتی انجام آن به همراه مستندات برآورد بودجه تهیه و تنظیم شود همچنین عدم رعایت قوانین و ضوابط این آیین نامه امتیاز پرسشنامه های موضوع ماده ۳۱ موثر بوده در طبقه بندی حسابداران رسمی شاغل و همه موسسات حسابداری لحاظ می شود. همچنین دقت کنید که عدم رعایت این ضوابط و قوانین موجب اعمال تنبیهات انضباطی ردیف‌ شش جدول تخلفات و تنبیهات انضباطی قوانین خواهد شد.