حسابداراپ

 سید احسان خاندوزی؛ سخنگوی اقتصادی دولت امروز سه‌شنبه ۲۹ آذرماه در نشست خبری درباره برخی رویکردهای اصلاحی در بودجه ۱۴۰۲ اظهار کرد: در لایحه بودجه ۱۴۰۲ هیئت دولت با افزایش میانگین ۲۰ درصدی میانگین حقوق کارکنان دولت موافقت کرده است. برای افرادی که حقوق پایین تر می‌گیرند درصد بالاتر و برای حقوقهای بالا، این نرخ کمتر خواهد بود.

وی افزود: در جهت اصلاح ساختار بودجه سال آینده و شفاف شدن منابع بودجه، تبصره ۱۴ مربوط به هدفمندی یارانه ها که قبلا در سقف منابع بودجه نمی‌آمد و باعث کم اظهاری منابع می شد، برای لایحه بودجه سال آینده برای اولین بار، تبصره ۱۴ به سقف منابع عمومی دولت اضافه می شود که هرچند باعث افزایش ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومانی سقف بودجه عمومی خواهد شد اما اقدامی در راستای شفافیت مواردی شده که قبلا پنهان بوده است.

خبر خوش مالیاتی دولت برای تولیدکنندگان

به گفته خاندوزی، دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ نرخ مالیات تولید را ۲ درصد دیگر کاهش داد. بنابراین برای اولین بار طی دو سال متوالی نرخ مالیات تولید ۷ درصد کاهش می‌یابد.

وی درباره واگذاری سهام دولت در شرکت‌های خودروسازی گفت: کنسرسیومی از فعالان بخش خصوصی خودرو تشکیل شده و قرار است سهام تودلی خودروسازان را خریداری کند. شرایط خوبی فراهم شده که این خصوصی سازی به سرنوشت موارد قبلی مواجه نشود

حسابداری علیمرادی

خاندوزی، با قدردانی از رهبر انقلاب برای موافقت با تهاتر نفت برای پیشبرد طرح های ریلی و ترانزیتی گفت: دولت آیین نامه مربوط به سرمایه گذاری در این حوزه را در کمیسیون اقتصادی خود تصویب کرده و بزودی در هیئت دولت بررسی و تصویب خواهد شد.

وی افزود: تاکنون ۱۱ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی به حساب خزانه دولت واریز شده که برای طرح های عمرانی که در نوبت تخصیص هستند مصرف خواهد شد.

جلساتی برای تعیین تکلیف نرخ سود بانکی

سخنگوی دولت درباره نرخ بهره بانکی و تاثیر آن بر بازار سرمایه توضیح داد: بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار متولی تعیین نرخ بهره بین بانکی و سود بانکی هستند. در این زمینه جلساتی برگزار شده که از سوی بانک مرکزی اعلام خواهد شد.

وی در پاسخ به برخی انتقادات از وضعیت ارزی گفت: نوسانات ارزی آبان با بنیان‌های ارزی و اقتصادی کشور بر اساس عدد و رقم مستند، سازگار نیست. بانک مرکزی هم ایده و هم تیم مدیریتی خود را نیاز به تعییر می دید که آن را انجام داد.

رکورد بی سابقه شفافیت صورت های مالی

خاندوزی با اشاره به انتشار صورت های مالی ۶۰۰ شرکت دولتی تا کنون برای اولین بار گفت: تلاش می‌کنیم سال آینده به رکورد بی سابقه شفافیت صورت های مالی ۱۰۰۰ شرکت دولتی برسیم.

وی یادآور شد: تعداد انگشت شماری از شرکت‌ها با محدودیت‌های تحریمی برای انتشار اطلاعات مالی مواجه هستند و برخی دستگاه‌ها با توجیهات غیرقابل قبول این صورت‌ها را در تاریکخانه نگه می‌دارند که برنامه جدی دولت سیزدهم باز کردن قفل این تاریکخانه ها است.

تیم اقتصادی دولت تغییر نخواهد کرد

خاندوزی درباره گمانه زنی ها درباره برخی تغییرات در دولت بیان کرد: از هفته های اخیر تغییراتی انجام شد و در روزهای آینده هم تغییراتی در حوزه غیراقتصادی انجام می شود اما دولت برنامه ای برای تغییر در تیم اقتصادی ندارد.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید